Kemik YaşıKemik yaşı, kişinin gerçek biyolojik yaşını göstermektedir. Kemikleşme noktalarının kapanma sınırı erişkinlerde, kız çocuklarının 18 yaş, erkek çocuklarının ise 19 yaş olarak kabul edilir. Kemik yaşının belirlenmesi, el bilek kemiklerinin çekilen röntgeni ile anlaşılır. Boyu kısa kalmış olan her yetişkinin, sol el ve bileğinin röntgeni çekilerek, kemik olgunlaşması tespit edilir. Bu yöntemle iskelet olgunlaşması hakkında bilgiler edinilir. Kişilerde normal yaş, doğum tarihi ile hesaplanan takvim yıllarını içerir. Hormonlar ve beslenmenin etkisiyle oluşan kemik yaşı, büyüme potansiyelinin hesaplanmasında ve çocuğun boyunun hesaplanmasında etkilidir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Ergenlikte kemik yaşı ileri olan bir kişinin boyu daha az uzarken, kemik yaşı geri olan bir kişinin boyu daha fazla uzamaktadır. Bu yüzden kemik yaşının ileri gitmesi ya da geri kalması, fizyolojik değişimden mi yoksa patolojik bir sorundan mı kaynaklanıyor, bunun bilinmesi gerekir.

Kemik yaşının hesaplanmasının önemi nedir?

Tiroit, gonadları ve pitüiter glandları etkileyen endokrin hastalıklarının  teşhisi için kemik yaşının saptanması önem taşımaktadır. Çocukların kronolojik yaşına göre daha kısa boylu ya da uzun boylu olması durumunda, bunun radyolojik olarak değerlendirilmesi gerekir. Kemik büyümesi sendromlarda, malformasyonda, beslenme alışkanlıklarında, kemik displazilerinde azalma ya da artış gösterebilir. Çocuklarda oluşabilecek skolyozu, boy farklılıklarını düzeltebilmek için kemik yaşı hesaplanmalıdır. Siyah ırkta ve bazı etnik gruplarda kemik matürasyonu daha önce oluşmaktadır. Kemik yaşında anormallik olduğunu belirlemek için, en az iki standart deviasyon farkı bulunmalıdır. Bunu değerlendirmek için bir kaç metot bulunmasına rağmen, en çok kullanılan el ve bilek üzerinde oluşturulan atlastır.

Kemik Yaşı

El ve bileğin kemik yapıları bu standart ölçülerle karşılaştırılmakta ve kemik yaşı belirlenmeye çalışılmaktadır. Atlas içinde her yaşa farklı olarak, sol el kullanılarak standartlar ve deviyasyonlar belirlenmiştir. Bu kemiklerde bir anormallik olmadığında yani şekil bozukluğu, metabolik ve iskelet hastalıkları, eklemleri etkileyen hastalıklar olmadığı takdirde uygulanabilir. Sağlıklı olan çocuklarda takvim yaşı ile  kemik yaşı arasında 1-2 yıllık bir fark olması, normal olarak değerlendirilebilir. Obez olan çocukların kemik yaşı diğerlerine göre daha ileridedir. Bunun yanı sıra çocukların erken ergenlik dönemine girmesi kemik yaşının ileride olduğunun göstergesidir. Beslenme bozukluğu, metabolik hastalıklar, büyüme hormonundaki eksikliklerde, ergenliğin gecikmesinde kemik yaşının takvim yaşından geri olduğu söylenebilir. 

Kemik yaşı tayininde endikasyonlar ve bulgular nedir?

  • Kısa boy ve geciken ergenlik dönemi
  • Uzun boy ve erken ergenlik dönemi

Çocukların boyu hakkında dikkat edilmesi gerekenler nedir?

  • Boyun ideal bir şekilde takip edilebilmesi için, yılda en az iki ölçüm yapılarak büyüme hızı tespit edilmelidir.
  • Çocukların yaşıtlarıyla karşılaştırılması gerekir.
  • Giysilerin ve ayakkabıların küçülmesini kontrol edin.
  • Duvarda basit bir boy çizelgesi oluşturarak, boyun büyümesini takip edin.
  • Boyun uzamasında sorun varsa, nasılsa uzar diye ihmal etmeyin.
  • Doktorunun önereceği tedavilerden çekinmeyin. Uygulanması gereken hormon tedavileri kısırlık gibi sorunlara neden olmaz. 

Yayınlanma Tarihi : 17.02.2014 11:03:00

Kemik Yaşı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

8 Yorum Yapılmış "Kemik Yaşı"

serap

Cevap Sayısı: 0
Gerçek yaşım kaç merak ediyorum

2018-03-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

Zümeyra

Cevap Sayısı: 0
Hangi doktora gidilir kemik yaşını öğrenmek icin

2017-10-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

NAZLI BULUT

Cevap Sayısı: 0
BEN 16YA GİRİCEM KEMİK YASIMI ÖGRENMEK ISTIYORUM NE GIBI SORUNLARLA KARSILASABILIRIM CEVAP VERIRIMISINIZ

2016-10-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

seçkin sevgi

Cevap Sayısı: 1
25 /31 arası gerçek yaş tespiti mümkünmü

2016-08-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

Çetin DEMİR

Cevap Sayısı: 4
KEMİK YAŞIMI NEREDE VE NASIL ÖĞRENİRİM ?

2016-01-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

esra

Cevap Sayısı: 0
boyum kısa küçük gösteriyorum acaba bu kemik yaşındada aynı olur mu?

2014-11-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

Gürkan ARI

Cevap Sayısı: 0
Oğlumun yaşı 8 yaş 8 aylık ( yaklaşık 9 yaşında ) kemik yaşı 13 olduğu söyleniyor ne gibi olumsuzluklar yaşarız.

2014-06-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

Paşa

Cevap Sayısı: 0
Kemik yaşı ile insan yaşının aynı olmaması iyi mi kötü mü bilemedim ki şimdi.

2014-03-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

iskelet, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018