İskeletin Görevleriİskeletin görevleri, canlının hareketle ilgili nerdeyse tüm işlevlerini kapsamaktadır. Ayrıca kan hücreleri üretmek de iskeletin görevleri arasındadır. İskeleti olan canlıların doğumdan itibaren sürekli hareket halinde olduklarını düşünürsek; iskeletin görevlerini yerine getirmesinin ne kadar önemli olduğu anlaşılır. İskeletin görevlerine geçmeden önce, kısaca iskeletin ne olduğundan, yapısından, kısımlarından, vs. genel özelliklerin bahsedelim:

İskelet nedir?
İskelet, canlıya hareket etme kabiliyeti açısından yardımcı olan, vücuda sertlik veren, kemiklerden oluşan bir yapıdır. İskeleti oluşturan kemikler eklemlerle birbirine bağlanmıştır ve hareket, kaslarla birlikte gerçekleştirilir. (Kaslar kemikleri saran, harekete yardımcı olan yapılardır). İskeleti oluşturan kemikleri yapılarına göre inceleyecek olursak uzun kemikler, kısa kemikler ve yassı kemikler olmak üzere üç çeşit kemik görürüz.

Uzun kemikler: Kol ve bacak kemikleri bunlara örnek olarak verilebilir. Uzun kemikler daha çok vücudun dik durması ve hareket etmesiyle ilgili görevleri yerine getirirler.

Kısa kemikler: Kısa kemikler de uzun kemikler gibi daha çok hareket amacıyla kullanılır. Fakat uzun kemiklerden farkı, daha incelikli ve daha detaylı hareketlerin gerçekleştirilmesine yardımcı olmasıdır. Örneğin; el ve ayak parmak kemikleri kısa kemiktir.

Yassı kemikler: Hareket kabiliyeti olmayan bu kemikler vücudun dayanıklılığıyla ilgili sorumlulukları yerine getirirler. Yassı kemikler birbirine çok sıkı bağlanmışlardır ve epey dayanıklıdırlar. Kafatası, yassı kemiklere en güzel örnektir.

İskeletin kısımları

Kafatası:
Yukarıda bahsedildiği gibi yassı kemiklerden oluşur.
İskeletin Görevleri

Görevi beyni dış etkilerden korumaktır.

Göğüs kafesi: Kaburga kemiklerinden ve diğer göğüs kemikleriden oluşur. Yapısında kısa ve yassı kemikler bir arada bulunur. Birincil görevi; akciğerleri ve kalbi dış etkilerden korumaktır. İkincil görevi solunuma yardımcı olmaktır.

Omurga kemikleri: Boyundan kuyruk sokumuna kadar devam eden yumru şeklindeki kemiklerden oluşur. Bu yumruların her birine omur denir. Sağlıklı bir insanda 33 omur bulunur. Omurlar kısa kemiktir. Omurga, yaşamsal faaliyetlerin birçoğunun sağlıklı bir şekilde yürümesinden ve bel-sırt bölgesine destek olup vücudun dik durmasından sorumludur.

Kol ve bacak kemikleri: Kollar ve bacakların yapısında bulunan kemiklerdir. Genelde uzun kemiklerden oluşur. En önemli görevleri hareketi sağlamaktır.

İskeletin genel yapısını ve kısım kısım iskeletin görevlerini ayrıntılı bir şekilde inceledikten sonra iskeletin görevlerini şu genel özellikler altında toplayabiliriz:
  • Kaslarla beraber vücudun hareketini sağlamak
  • Kemiklerin içinde bulunan ilikler yarımıyla kan üretimine yardımcı olmak
  • Vücudun dik durmasını sağlamak ve genel şeklini vermek
  • Bazı mineralleri depo etmek. (Ca, P gibi)
  • İç organları (özellikle kalp, akciğer, beyin olmak üzere) dış etkilerden korumak
  • Kasların ve iç organların tutunup sabit kalarak sağlıklı bir şekilde çalışmalarına yardımcı olmak.
İskeletin görevlerinin ne kadar çeşili ve yaşamsal faaliyetlerin devamı açısından ne kadar gerekli olduğuna bakarsak; hayatta kalmak için iskeletin etkisi ve iskeletin görevlerinin düzgün bir şekilde yerine getirilmesinin ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 08.02.2014 03:51:17

İskeletin Görevleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

13 Yorum Yapılmış "İskeletin Görevleri"

Ahmet

Cevap Sayısı: 0
Çok güzeldi projemde çok işe yaradı

2018-04-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

Aynur

Cevap Sayısı: 0
Çok güzel çok işime yarayacak

2017-10-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

merve

Cevap Sayısı: 0
Ben cok beyendim

2017-10-10 / Kullanıcı oyu: 4,5

deniz

Cevap Sayısı: 0
iyi bir sayfa beğendim sadece biraz uzundu

2017-02-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

ESRA

Cevap Sayısı: 2
ÇOK BEĞENDİM AMA YARINKİ SINAVIMDA İŞE YERERSA ÇOK MUTLU OLUCAĞIM

2016-11-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

sevgi ataş

Cevap Sayısı: 0
süper bir deneyimdi ama çok uzun du

2016-09-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ayaz

Cevap Sayısı: 4
çok iyi yarın fen sınavım vardı sınavdan bu site sayesinde 95 aldım :)

2016-01-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

hazal çolak

Cevap Sayısı: 0
Arkadaşla bana yardım edin . İskeletin görevlerini lütfen bana yazın . Söylemenizi istiyorum.

2015-10-31 / Kullanıcı oyu: 4,5

damla

Cevap Sayısı: 0
çok iyi yardım etti siteye teşekkür ediyorum

2015-10-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

minik

Cevap Sayısı: 1
iskeltin görevleri ?
kullanıcı oyu:2.5

2015-10-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

mina

Cevap Sayısı: 2
beyendim sitenizi fen konusunu hep burdan giricem arkadaşlarıma söyleyelim onlarda girsinler biişe dicem arkadsşım messi sizin hırsız oldunuzu düşün kızmadını işlah arkadaşım biraz akıl hastasıda öyle futbolcu işte olnca böyle olur

2014-10-14 / Kullanıcı oyu: 4,5

Hayrunisa

Cevap Sayısı: 0
Cok guze bir site herşey var.bu siteyi yapana tesekkur ederim

2014-10-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

ebrar

Cevap Sayısı: 0
Çok güzel anlatmis tam bana lazim bir site

2014-10-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

iskelet, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Mayıs - 2018