Eklem NedirEklem nedir, Eklem vücudun hareket eden herhangi bir bölgesinde iki kemik arasında bulunan; çeşitli bağlarla veya içindeki sıvıyla vücuda hareket kabiliyetini veren yapıdır. Eklemler, iskelet sistemi ve kemiklerle beraber işlev kazanırlar. Bir canlının neredeyse ömrü boyunca hareket ettiğini düşünürsek, eklemlerin hayatın devamlılığı için ne kadar önemli bir kısım olduğu anlaşılır. Eklemlerde meydana gelecek herhangi bir hasar, ilgili bölgenin hareket kabiliyetini kısıtlayacak; bu da canlıya ciddi fiziksel zarar verecektir.

Eklemleri inceleyecek olursak, işlevlerine göre ve yapılarına göre olmak üzere iki grup altında inceleyebiliriz:

İşlevlerine göre eklemler

Oynar eklemler:
Tam hareket kabiliyetine sahip eklemlerdir. Tahmin edileceği üzere kolar, bacaklar, bilekler, omuzlar, vs. vücudun an çok hareket ettirilen kısımlarında bulunur. Bu eklemlerde iki kemik arasında bağlar, ayrıca eklem kapsülü denilen bir yapı vardır. Bu yapının içinde eklem sıvısı denen bir sıvı bulunur ve hareket sırasında söz konusu kemiklerin birbirlerine sürtünerek aşınmalarını engeller. Oynar eklemlerde meydana gelecek herhangi bir hasar vücudun hareket kapasitesini önemli ölçüde azaltacak; canlının fiziksel kabiliyetini büyük ölçüde kaybetmesine sebep olacaktır.

Yarı oynar eklemler: Hareket kabiliyetine sahip, fakat kapasitesi oynar eklemlerden biraz daha sınırlı eklemlerdir. Omurlarda ve göğüs kemiklerinde bulunan eklemler örnek olarak gösterilebilir. Yarı oynar eklemlerin amacı vücudu hareket ettirmekten çok; hareket esnasında ilgili bölgeye esneklik kazandırmaktır. Yani vücudun hareketi sırasında ikincil derecede işlev görürler.
Eklem Nedir

Sırt, bel bölgesindeki hareketler omurlardaki yarı oynar eklemler sayesinde yapılır.

Oynamaz eklemler: Hareket yeteneği olmayan, görevi birbirine bağladığı iki kemik arasındaki bağları sıkılaştırıp dayanıklılık kazandırmak olan eklemlerdir. Kafatası kemikleri arasında bulunan oynamaz eklemler buna en güzel örnek olarak gösterilebilir.

Yapılarına göre eklemler

Fibröz eklemler: Eklemin aralarında bulunduğu kemikler birbirine fibröz dokuyla bağlanmış oldukları için bu ismi alır. Alt kategori olarak Sutura, Gomphosis, Syndesmosis eklemler olarak sınıflandırılır. Bu sınıflandırma eklemlerin benzediği şekiller ve kemiklerin birbirine tutunma yöntemlerine göre yapılır

Kartilaginöz eklemler:
Bu eklemlerde kemikler birbirlerine kıkırdak aracılığıyla bağlanırlar ve hareket kabiliyetleri sınırlıdır. Yani katilaginöz eklem olan eklemler genelde işlevlerine göre yarı oynar eklemlerden olurlar. Alt kategori olarak Synchondrosis ve Symphsis eklemleri olarak sınıflandırıırlar. Buradaki sınıflandırma eklemin hareket sırasında birincil veya ikincil olarak görev almasına göre yapılır.

Sinoviyal eklemler: Bu tip eklemler vücudun hareketini eklem sıvısı yardımıyla yaparlar. Yani işlevlerine göre genelde oynar eklemlerden oluşurlar. Alt sınıflandırmada Gingylimus, Art. Sellarris, Art. Trachoidea, Art. Ellipsoidea, Art. Bicondylaris, Art. Spherodia ve Art. Plana olarak sınıflandırılırar. Buradaki sınıflandırma eklemlerin kemiklerde aldıkları geometrik şekillere göre yapılır.

Yayınlanma Tarihi : 05.02.2014 11:51:12

Eklem Nedir Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

8 Yorum Yapılmış "Eklem Nedir"

aysima

Cevap Sayısı: 0
Senin sayende eklemlerden artı aldım tşk

2017-10-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

Selin

Cevap Sayısı: 0
Çok sağolun. Aradığım bilgiye çok net ve tam bir şekilde ulaştım.Harikasınız.Artık iskelet hakkında her şeyi bu sitede araştıracağım.

2017-10-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

suzan

Cevap Sayısı: 0
acaba morfolojik sınıflandırması nasıl lütfen yardım edin çok acil lazım

2016-11-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

Nisa Akdağ

Cevap Sayısı: 2
Çok teşekkür ederim sayenizde ödevimi tamamlamış oldum . :)

2015-10-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

cwlin

Cevap Sayısı: 0
Thank you help me homework and described very good

2015-10-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

mustafa arda

Cevap Sayısı: 0
eklem görevlerini çok güzel anlatmış

2015-10-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

kamil

Cevap Sayısı: 0
Eklemlerin görevleri nelerdir?
Kemiklerin hiç biri egilip bükülemez, tek basina hareket edemez.
Onlari hareketli hale getiren eklemlerdir.
Eklemler tıpkı kapı ve pencerenin menteselerine benzer.
Nasıl ki menteseler olmasa kapi pencere açilip kapanmaz.
Iskeletimiz de öyledir. Eklemler olmasa iskeletimiz de sabit, oldugu yerde kapı gibi çakılır kalır.

2014-04-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

buket

Cevap Sayısı: 0
hahahahah çok komik ya sapık ali .

2014-03-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

iskelet, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Mayıs - 2018