Eklem ÇeşitleriEklem, kemiklerin birbiri ile bağlantı kurduğu yerlere verilen addır. Kemiklerin birbirine bağlı olması ile vücut şekillenir ve hareket kabiliyeti için kemiklerin birbirine bağlı olması gerekir. Vücutta bulunan eklemlerin her biri aynı ölçülerde değildir ve bu nedenle eklemler gruplandırılır.

Eklem Çeşitleri;

Oynar Eklemler: Bazı eklem türleri kemiklerin hareket kolaylığını sağlar. kol ve bacak kemiklerinin birleştiği bölgelerde ve kemiklerin gövde ile bağlandığı alanlardaki eklemler oynar eklemlerdir. Oynar eklemler ile birleşen kemiklerin bir ucu çukur, diğer ucu ise biraz daha tümsek bir yapıda ve yuvarlaktır. Bu tür kemiklerin birleştiği alanların uç kısmı yumuşak ve kaygan yapıdaki kıkırdaklar ile çevrilidir. İki kıkırdak katmanı arasında hareket kabiliyetin kolaylaştıran kaygan yapıda bir sıvı mevcuttur.

Eklem Çeşitleri

Bu sıvı sayesinde iki kemik hasar görmeden rahatlıkla hareket eder. Oynar eklemlerde, kemikleri birbiri ile birleştiren ve kemiklerin birbirinden ayıran eklem bağları bulunur. Buradaki bağlar sağlam ve yassı çubuklar halindedir.

Az Oynar Eklemler: Bu eklem türleri kemiklerin sınırlı hareket etmesini sağalar. Omurlar arasında mevcut olan eklemler az oynar eklemlerdir. Bu nedenle bel ve gövde, bacak ve kollar kadar hareketli değildir.

Oynamaz Eklemler: Vücutta bulunan bazı kemiklerin arasında bulunan eklemler bulundukları kemiklerin hareket etmesini engeller. Oynamaz eklemler kemikleri adeta birbirine kenetler ve hareket etmesine müsaade etmez. Kafatası, leğen kemiği ve kalça kemiğinde mevcut olan eklemler oynamaz eklemlerdir ve buradaki kemikler girintili ve çıkıntılı bir biçimdedir.

Yayınlanma Tarihi : 07.12.2013 22:46:43

Eklem Çeşitleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

7 Yorum Yapılmış "Eklem Çeşitleri"

Alisa Naz Kara

Cevap Sayısı: 0
Yanimm asıl diyim hımm çok güzel olmuş ama çok anlamlı olmamış eksikler var ama güzel olmuş.

2017-10-30 / Kullanıcı oyu: 4,5

sucuk yeyelim

Cevap Sayısı: 0
çok güzel bi site mükemmel herşey ama fazla ayrıntılı ben 6. sınıfa gidiyorum ve bana çook ayrıntlılı geldi yani hiç anlamadım ama faydalı çok uzun oldu demi:)

2016-10-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

berkay

Cevap Sayısı: 2
güzel ya ben 6.sınıfa gidiyomödevim

2014-10-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

berdan

Cevap Sayısı: 0
oynar eklem
oynamaz eklem
yarı oynar eklem

2014-10-14 / Kullanıcı oyu: 4,5

eylem

Cevap Sayısı: 0
alt çene eklemi hangi tür eklemdir?

2014-03-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

şevval

Cevap Sayısı: 0
oynamaz eklem yarı oynar eklem oynar eklem

2014-03-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

duygu

Cevap Sayısı: 1
kötü

2014-02-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

iskelet, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Mayıs - 2018